Czcionka:
Kontrast:
30 Rocznica Wolnych Wyborów do Senatu
Dodano: 06.06.2019
04
06.2019
30 Rocznica Wolnych Wyborów do Senatu

Dnia 4 czerwca 2019 r. odbyły się w Warszawie uroczystości związane z przypadającą 30. rocznicą wolnych wyborów do Senatu.

 

W tym dniu o godz. 9.00 Kardynał Kazimierz Nycz odprawił w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela mszę świętą w intencji Ojczyny. Podczas homilii wspomniał, że dzisiejsza data jest symboliczna, jako dzień odzyskania wolności, chociaż Polacy musieli czekać jeszcze dwa lata na w pełni wolne wybory.

 

Następnie o godzinie 11.30, w Sali Kolumnowej Sejmu – miejscu, w którym pierwszy raz w 1989 roku zebrała się restytuowana Izba Wyższa Parlamentu, odbyło się uroczyste 80. posiedzenie Senatu. Oprócz zaproszonych Senatorów i Marszałków wszystkich kadencji wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Premier Mateusz Morawiecki, najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Kardynał Kazimierz Nycz i Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Szefowie Kancelarii Sejmu - Agnieszka Kaczmarska i Senatu - Jakub Kowalski.

 

Na początku uczczono minutą ciszy zmarłych senatorów, a następnie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał uchwałę w 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz w 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu, podjętą przez Izbę 28 maja 2019 r.

 

Zaproszony przez marszałka do mównicy Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dzień 4 czerwca 1989 roku był dniem zwycięstwa, dzięki któremu w efekcie rozpadł się Związek Radziecki.

 

Następnie głos zabrał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przypomniał, jaka była długa droga do wyborów czerwcowych i zarazem jak trudna z powodu zmagań z ówczesną władzą.

 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył podczas uroczystego posiedzenia, że należy w tym miejscu również przypomnieć sobie o tym, że trzy lata później tego samego dnia upadł rząd Jana Olszewskiego, co ukazuje jak nasza historia Polski była niełatwa.

 

Na koniec ponownie zabrał głos Marszałek Senatu, który przed zakończeniem obrad 80. posiedzenia podkreślił rolę Senatu oraz zapewnił, że jego rolą będzie dalsza intensywna praca, która zaowocuje Polską, o której marzy każdy Polak.

 

Tego samego dnia zaprezentowany został przez Prezesa Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego okolicznościowy znaczek, na którym widnieje laska marszałkowska oraz napis: „4 czerwca 1989 r. 30. rocznica odrodzenia Senatu i wolnych wyborów”.

 

W międzyczasie wystartowała gra miejska „Wybory’89”, której organizatorami są: Kancelaria Senatu, Muzeum Historii Polski i Fundacja PGNiG. Potrwa ona do 8 czerwca i każdy może wziąć w niej udział, aby poczuć się jak jedna z pierwszych osób, które wzięły udział w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

 

Wieczorem o godz.19.00, w Teatrze Wielkim odbył się uroczysty koncert Sinfonia Varsovia, a o 21.00 „Wielki test wiedzy o 4 czerwca 1989 roku” w TVP, który był emitowany na żywo ze studia telewizyjnego i z Sali obrad Senatu.

 

Więcej informacji na temat uroczystości w Senacie na stronie: www.senat.gov.pl

 

Na skróty