Czcionka:
Kontrast:
Archiwum Senatu uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym byłych członków Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego
Dodano: 19.01.2013
19
01.2013
Archiwum Senatu uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym byłych członków  Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego

 

W Sali Kolumnowej budynku Sejmu RP odbyło się spotkanie opłatkowe członków Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

 

Jest to tradycyjne spotkanie członków i pracowników nieistniejącego już Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, który zrzeszał posłów i senatorów wybranych z listy Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Sejmie kontraktowym i w Senacie I kadencji w latach 1989–1991. W tamtym czasie klub posiadał w Sejmie 161 mandatów, czyli wszystkie możliwe do zdobycia, zaś w Senacie 99 na 100 możliwych miejsc. Istniał do końca X kadencji Sejmu i I kadencji Senatu.

 

Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Obywatelski Klub Parlamentarny, reprezentowane przez byłego posła X i I kadencji Sejmu RP, Bohdana Pilarskiego oraz posła X kadencji Sejmu RP i senatora VIII kadencji Senatu RP, Mieczysława Gila.

 

Spotkanie rozpoczęto częścią opłatkową, której przewodniczył obecny duszpasterz parlamentarzystów ksiądz Paweł Powierza. Następnie w atmosferze pełnej przyjaźni i wzruszeń zebrani podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia.

 

W dalszej części spotkania skupiono się głównie na rozważaniach na temat współczesnego państwa polskiego. Próbowano odpowiedzieć m. in. na pytania: Od czego zależy sprawność państwa, czego brakuje państwu polskiemu, jaką rolę powinno pełnić państwo we współczesnym świecie, czy też: jak brzmi, a raczej jak powinna brzmieć dyskusja w państwie demokratycznym.

 

Na powyższe i na inne pytania dotyczące sprawności państwa demokratycznego odpowiadali zaproszeni goście podczas swoich wystąpień, tj. profesor Antonii Kamiński i profesor Witold Kieżun.

 

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zabrania głosu w dyskusji, z czego skorzystali m. in. Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski, Andrzej Wielowieyski, Jerzy Dyner, Jacek Pająk.

 

Na spotkaniu przywołano także w pamięci zmarłego 29 grudnia 2012 r. posła X kadencji Sejmu PRL Henryka Adama Sienkiewicza. Uczestnicy uczcili chwilą ciszy zmarłego kolegę.

 

Podczas uroczystości głos zabrał także Robert Kubaś, kierownik Archiwum Senatu, który przybliżył uczestnikom spotkania założenia projektu Archiwa Przełomu 1989-1991 i podkreślił wartość historyczną zbiorów znajdujących się obecnie w posiadaniu byłych członków i pracowników Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Zaprosił do wzięcia udziału w projekcie i przekazania zbiorów archiwalnych w formie oryginałów lub kopii cyfrowych na rzecz Archiwów Przełomu oraz zadeklarował chęć zabezpieczenia przez Archiwum Senatu spuścizny członków i pracowników Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

 

Archiwum Senatu dziękuje za zaproszenie na coroczne spotkanie opłatkowe w gronie członków i przyjaciół Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i umożliwienie zabrania głosu na rzecz Archiwów Przełomu 1989-1991.  

 

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Archiwum Senatu

Na skróty