Czcionka:
Kontrast:
Europejskie Centrum Solidarności i „Portret Zbiorów”
Dodano: 15.03.2018
15
03.2018
Europejskie Centrum Solidarności i „Portret Zbiorów”

 

Na początku 2018 roku Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku przekazało Archiwum Senatu swoją nową publikację zatytułowaną „Portret Zbiorów”, która w niekonwencjonalny sposób przedstawia historię powstania Solidarności, ruchy antykomunistyczne i życie codzienne w tamtym okresie. Bezpłatna elektroniczna wersja książki jest dostępna pod adresem: http://www.ecs.gda.pl/title,pid,1628.html

 

Wydawnictwo otwiera słowem wstępu – Rodzina Solidarności - dyrektor ECS Basil Kerski, na temat wkładu darczyńców i zaangażowania całego zespołu w tworzenie muzeum. Następnie, kierownik Działu Archiwum i Organizacji Wystaw Monika Krzencessa-Ropiak oraz zastępca dyrektora ds. muzealno-archiwalnych i biblioteki oraz finansowo-administracyjnych Paweł Golak, przedstawiają  informację na temat ilości i charakteru dotychczas zgromadzonych zbiorów w muzeum, bibliotece i archiwum ECS, z prośbą o dalsze przekazywanie materiałów, które pozwolą jeszcze bardziej zgłębić ideę Solidarności.

 

W dalszej części zamieszczono czterdzieści pięć historii, między innymi: Robotnicy; Anna Walentynowicz; Człowiek z żelaza; Piosenki prawdziwe; Z dziennika internowanego; Solidarność Norwesko-Polska oraz listę darczyńców, a także wykaz autorów fotografii i obiektów artystycznych.

 

Zbiór zawiera liczne fotografie przedstawiające ludzi znanych i mniej znanych, kadry z lat 1970-1989, pamiątki, karykatury, fragmenty dokumentów, kartki pocztowe i pieczęcie.

 

Głównym celem ECS jest dotarcie poprzez różne formy przekazu do młodszego jak i starszego pokolenia w celu szerzenia idei ruchu Solidarności, informowanie o wpływie, jaki miała na historię Polski oraz Europy, a także podtrzymywanie pamięci o tamtym okresie.

 

Zespół „Archiwa Przełomu” dziękuje za cenną publikację i liczy na dalszą współpracę w uzupełnianiu kart historii Solidarności.

 

 

Informację opracowała Lena Remisz, Kancelaria Senatu. 

Na skróty