Czcionka:
Kontrast:
Inauguracyjne spotkanie Rady Programowej projektu
Dodano: 28.01.2014
28
01.2014
Inauguracyjne spotkanie Rady Programowej projektu

 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej projektu Archiwa Przełomu 1989-1991 z udziałem Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego i Szefa Kancelarii Senatu Ewy Polkowskiej.

 

– To wyjątkowy moment w polskiej historii, a często nie zdajemy sobie sprawy, że takiego jak ostatnie 25-lecie nie było w naszych dziejach od ponad 350 lat: bez wojen, w dobrej współpracy z sąsiadami, we względnym dobrobycie, bo mamy świadomość, że zagospodarowujemy tę naszą wolność, ale jeszcze w sposób niezupełnie satysfakcjonujący, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Powinniśmy, tak jak apeluje Prezydent Bronisław Komorowski, cieszyć się Świętem Wolności organizując w całym kraju jubileuszowe obchody i zarazem poczuć to zobowiązanie - zwracał uwagę Szef KPRP Jacek Michałowski. Wśród zaplanowanych z tej okazji uroczystości odbędzie się 13 maja 2014 roku w Pałacu Prezydenckim IV seminarium historyczno-archiwalne w ramach projektu Archiwa Przełomu 1989-1991 pt. „Przedsionek wolności - między Okrągłym Stołem a wyborami 4 czerwca 1989. Dwa miesiące, które zmieniły Polskę: 05.04.- 04.06.1989”. Minister Ewa Polkowska zapowiedziała kolejne spotkanie rozwijające i popularyzujące projekt w Kancelarii Senatu jesienią 2014 r.

 

W dyskusji członkowie Rady wskazywali na nieustającą potrzebę szukania i gromadzenia pamiątek i archiwaliów, zwłaszcza w środowiskach lokalnych, na konieczność ich chronienia przed niszczeniem jako „niepotrzebnej nikomu makulatury”, na potrzebę  lepszego komunikowania się i przekazywania informacji o tym, co dzieje się w gminach i powiatach, na skuteczne sposoby docierania do prywatnych zbiorów, a przede wszystkim, jak uatrakcyjnić ofertę edukacyjną dla młodzieży - jak do niej szerzej dotrzeć ze zgromadzoną wiedzą, jak tworzyć szkolne archiwa przełomu czy lokalne biblioteki pamięci, w jaki sposób pobudzić inicjatywy na poziomie lokalnym i archiwalnym.  Zwrócono uwagę na uwzględnienie w projekcie zasobów archiwów kościelnych, społecznych i rodzinnych (prywatnych kolekcji).

 

Członkowie Rady Programowej otrzymali akty powołania, które wręczyli Szefowie Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu. Dokonano też wyboru przewodniczącego i sekretarza Rady - prof. dr hab. Andrzej Friszke przyjął funkcję przewodniczącego Rady Programowej, a dr Inka Słodkowska sekretarza Rady.

Na skróty