Czcionka:
Kontrast:
Katalog zasobów on-line dostępny na www.archiwaprzelomu.pl
Dodano: 05.07.2012
05
07.2012
Katalog zasobów on-line dostępny na www.archiwaprzelomu.pl

 

Archiwum Senatu i Archiwum Prezydenta RP zapraszają wszystkich zainteresowanych transformacją państwa polskiego do korzystania z internetowego katalogu zasobów on-line na stronie projekt Archiwa Przełomu 1989–1991 pod adresem www.zasoby.archiwaprzelomu.pl.

 

Strona informacyjna wraz z katalogiem on-line jest efektem pracy archiwistów i ma docelowo prezentować dokumentację aktową, fotograficzną, audio i wideo związaną z przemianami, jakie miały miejsce w naszym kraju na przełomie lat 80. i 90. minionego stulecia.

 

Za pośrednictwem niniejszego katalogu prezentujemy kopie cyfrowe dokumentacji rozproszonej po całym kraju, a także za granicą, w instytucjach badawczo-naukowych oraz u osób prywatnych.

 

Proponowany przez nas katalog zasobów jest wersją testową i zawiera zespoły tematyczne dokumentacji aktowej. Wystarczy kliknąć na zakładkę Zasoby on-line na portalu www.archiwaprzelomu.pl i przed oczyma ukazuje się baza danych.

 

Archiwum Senatu zamieściło i prezentuje w katalogu zasobów materiały przekazane przez Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kolekcję Grażyny Anny Sztark. Zbiór działaczki „Solidarności” w Białogardzie jest pierwszym zbiorem zamieszczonym w katalogu internetowym projektu.

 

Dzięki tak szybkiej reakcji na nasz apel darczyńców możemy zaprezentować możliwości działania katalogu zasobów on-line. Gorąco dziękujemy za wsparcie.

 

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem portalu do wprowadzenia katalogów obsługujących dokumentację na nośnikach audiowizualnych, aby użytkownik mógł nie tylko przeczytać dokument, ale także wysłuchać nagrania audio np. z obrad posiedzeń Prezydium Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego czy też obejrzeć fragmenty filmu, kręconego amatorską kamerą w trakcie kampanii wyborczej z 1989 r.

 

Prezentacja portalu internetowego i katalogu Zasobów on-line odbędzie się podczas seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991 w czasach przełomu. Przegląd źródeł - ocena stanu zachowania i mapa rozmieszczenia”.

 

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Archiwum Senatu

Na skróty