Czcionka:
Kontrast:
Na IV Warszawskim Pikniku Archiwalnym
Dodano: 08.06.2013
08
06.2013
Na IV Warszawskim Pikniku Archiwalnym

 

Archiwa Przełomu 1989-1991 gościły w Pałacu Staszica na IV Warszawskim Pikniku Archiwalnym, nad którym po raz pierwszy honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Tematem tegorocznego spotkania archiwistów i sympatyków archiwistki była edukacja, wychowanie, młodzież i harcerstwo. Na odwiedzających piknik czekały interesujące wystawy, ciekawe prelekcje i prezentacje oraz filmy i konkursy.

 

Współpartnerzy projektu: Archiwum Prezydenta RP i Archiwum Senatu, razem z jednym z jego uczestników - Archiwum Sejmu, zaprezentowali wspólną wystawę fotograficzną zatytułowaną „Młodzi obywatele wolnej Polski”. Goście pikniku mogli zobaczyć fotografie - w większości niepublikowane - ze spotkań Prezydentów RP, marszałków Sejmu i Senatu z dziećmi i młodzieżą. Fotografie pokazują, że w najmłodszych obywatelach naszego kraju jest potencjał, w który warto inwestować, że warto zachęcać każdego młodego Polaka do edukacji, by wyrastał na dobrego obywatela, patriotę, by w przyszłości tworzył społeczeństwo obywatelskie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających Pałac Staszica. Zwiedzili ją m.in. doradca Prezydenta RP Henryk Wujec, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak i jego zastępca dr Andrzej Biernat.

 

Gościem specjalnym pikniku był doradca Prezydenta RP Henryk Wujec. Podczas spotkania z odwiedzającymi doradca prezydenta wspominał czasy swojej młodości, kiedy jako student fizyki działał w opozycji. Podkreślił, że rola, jaką młodzież odegrała w czasie opozycji, jest nie do przecenienia. To oni ze swoją witalnością i wiarą, że nie ma rzeczy niemożliwych, niejednokrotnie podejmowali się zadań, które groziły więzieniem czy innymi sankcjami - mówił Henryk Wujec. W trakcie ożywionej dyskusji z uczestnikami spotkania Henryk Wujec zaapelował  o przejrzenie szuflad, piwnic, strychów i sprawdzenie, czy wśród zgromadzonych materiałów lub dokumentów nie znajdują się archiwalia z okresu transformacji ustrojowej. Czy nie jesteśmy w posiadaniu unikatowych nagrań, fotografii, ulotek itp. obrazujących pierwsze, częściowo wolne wybory i późniejsze związane z tym przemiany. Zachowajmy to dla przyszłych pokoleń, niech młodzi ludzie nie zapomną o tamtych dniach i wielkim zrywie narodu ku wolności i demokracji - apelował doradca prezydenta. 

 

Podczas pikniku dyrektor Archiwum Prezydenta RP Janusz Kuligowski i kierownik Archiwum Senatu Robert Kubaś zaprezentowali założenia i dotychczasowe osiągnięcia projektu Archiwa Przełomu 1989-1991, a Michał Barcikowski z Archiwum Sejmu poinformował o projekcie od strony uczestnika.

 

W trakcie trwania archiwalnego festynu można było przez chwilę poczuć się archiwistą – wszyscy zainteresowani mogli, pod fachową opieką, zeskanować dokumenty i za pomocą aplikacji HERMES opracować je jak zawodowi archiwiści. Zabawa HERMESEM sprawiła dużo radości zwłaszcza młodym „archiwistom”, których interesowało wszystko co nowe i związane z komputerem, co cieszy i dobrze rokuje na przyszłość.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pikniku

 

 

 Informację opracowała Agnieszka Figura-Tomaka, Archiwum Prezydenta RP

Na skróty