Czcionka:
Kontrast:
Nie żyje pasterz miłosierdzia – kardynał Franciszek Macharski
Dodano: 02.08.2016
02
08.2016
Nie żyje pasterz miłosierdzia – kardynał Franciszek Macharski

 

2 sierpnia 2016 roku w wieku 89 lat zmarł kardynał Franciszek Macharski.

 

Urodził się 20 maja 1927 roku. „Przed wojną uczęszczał do Szkoły Ćwiczeń przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Krakowie. Po wybuchu wojny uczył się na tajnych kompletach w Krakowie, które zakończył maturą w 1945 roku. Następnie wstąpił do seminarium duchownego, a 2 kwietnia 1950 roku kard. Adam Sapieha udzielił mu święceń kapłańskich. 

 

Potem studiował we Fryburgu Szwajcarskim. Studia zakończył doktoratem z teologii pastoralnej. Był ojcem duchownym, rektorem i wykładowcą w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, 6 stycznia 1979 roku. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: «Jezu, ufam Tobie!»

 

Następne lata przyniosły mu niezwykłe wyzwania. Był to okres wielkich transformacji społecznych i politycznych. Kardynał wspierał «Solidarność», był duchowym ojcem słynnych Mszy św. za Ojczyznę. Był też inspiratorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w archidiecezji.

 

Arcybiskup Krakowa miał swoje ważne miejsce w polskich przemianach lat 80. Po Sierpniu wskrzeszono działalność Komisji wspólnej Rządu i Episkopatu, której współprzewodniczącym był właśnie metropolita krakowski. W latach osiemdziesiątych bronił praw represjonowanych i ich rodzin, odwiedzał internowanych.” Cyt. za: Katolicka Agencja Informacyjna, artykuł opublikowany 20 maja 2007 roku na https://system.ekai.pl/kair/?screen=depesza&_scr_depesza_id_depeszy=378712 .

  

Słowa kardynała Franciszka Macharskiego podczas homilii wygłoszonej w Piekarach Śląskich, 25 maja 1986 roku.

 

„Kościół również nie przestawał mówić słów prawdy, zarówno sobie, jak i władzy, nawet jeśli wytykały wady narodowe. Stąd jest ta przedziwna siła tego narodu. Stąd jest ta przedziwna, powiem, inność, żeśmy się nie pogodzili z grzechem, (...) z własną słabością, żeśmy się nauczyli przed Bogiem klękać po to, aby z ludzką godnością, wyprostowanym wśród ludzi żyć"

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Kancelaria Senatu.

Fotografia pochodzi z portalu Episkopatu Polski.

 

 

 

 

 

Na skróty