Czcionka:
Kontrast:
Odkrywamy skarby byłego województwa ciechanowskiego
Dodano: 18.04.2013
18
04.2013
Odkrywamy skarby byłego województwa ciechanowskiego

 

Archiwa Przełomu 1989-1991 zgodnie ze swoimi pierwotnymi założeniami mają spajać w jeden zbiór dokumentację transformacji ustrojowej, ale zmierzają nie tylko do uchwycenia przemian w życiu politycznym.

 

Świadectwa zmian można odszukać również w innych sferach życia obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej końca lat 80., dla których zmiana ustroju i wkroczenie dumnym krokiem w demokrację stało się początkiem reorganizacji pozostałych sfer życia.

 

Przed 1989 rokiem system odpowiadał za generowanie życia obywateli, zaś doba transformacji przyniosła wolność, wolność myślenia, mówienia i pisania. Dlatego tak istotne dla zgromadzenia całości wytworów myśli tego okresu jest uchwycenie świadectw również życia społecznego, gospodarczego i kulturowego, i to nie tylko wielkich ośrodków myśli, ale również, a może zwłaszcza drobnych społeczności.

 

Na tle globalnych przemian w Polsce, zwłaszcza politycznych, toczyło się i organizowało życie Polaków w regionie. To właśnie po ułożeniu tych maleńkich puzzli z życia małych ojczyzn powstanie mozaika, którą będziemy mogli określić jako Archiwa Przełomu 1989-1991, a w nich powstanie ogromny tort, z którego będziemy mogli wycinać informację nie tylko szeroko pojęciową, ale także poznawać najdrobniejsze elementy życia społecznego, kulturowego i gospodarczego, począwszy od wytworów naszych małych ojczyzn.

 

Zawsze wracam z sentymentem do Ciechanowa, do mojej małej ojczyzny, a teraz tym bardziej, gdyż dowiaduję się o niesamowitej chęci i dążeniu do zachowania w pamięci lat przeszłości przez ośrodki kultury i nauki w Ciechanowie.

 

Dzięki wytrwałości w gromadzeniu materiałów wchodzących w skład Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie – Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Wiedzy o Regionie – Czytelni Regionalnej, w kwietniu Archiwa Przełomu wzbogaciły się o kolejną partię materiałów do digitalizacji.

 

Podczas wizyty 17-19 kwietnia 2013 r. w Ciechanowie przedstawiciele Archiwum Senatu, zwrócili wypożyczone w marcu dokumenty, po ich wcześniejszym zdigitalizowaniu, i poprosili o wgląd do ogromnego zbioru prasy. Okazało się, że w latach 80. i 90. XX wieku powstawała niesamowita ilość słowa pisanego w formie gazet i gazetek lokalnych i wojewódzkich, skierowanych do różnorodnego odbiorcy. W związku z tym będziemy tu mieli zarówno „Tygodnik Ciechanowski” - gazetę informacyjną, ale również np. „Flik-Flak” - gazetkę skierowaną do młodego czytelnika, czy również „Miesięcznik Pasterski Płocki”.

 

Tak, nie tylko Ciechanów tak dużo pisał, ale całe województwo, i dlatego w bibliotece możemy odnaleźć takie tytuły jak: „Głos Sońska i Okolic”, „Głos Pułtuska” czy „Gazeta Przasnyska”.

 

Dlatego zachęcamy do odwiedzania Czytelni Regionalnej w Ciechanowie tych, którzy są zainteresowani życiem regionu dawnego woj. ciechanowskiego, a w niedługim czasie do zaglądania na stronę projektu Archiwa Przełomu 1989-1991, gdzie administratorzy zamieszczą kopie cyfrowe materiałów Działu Życia Społecznego i prasy z lat 1989-1991 pochodzących z zasobu Czytelni Regionalnej w Ciechanowie.

 

W tym zbiorze będzie można odnaleźć m. in. lokalną dokumentację wyborów parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich, afisze i ulotki prezentujące wydarzenia kulturowe i społeczne regionu, raporty o stanie i rozwoju miasta z lat 1989-1991 czy fragmenty dokumentujące działalność rad narodowych, a następnie władz województwa i miasta.

 

Zachęcamy do śledzenia i wyszukiwania razem z nami małych ojczyzn, które dbają o zachowanie w świadomości i dla świadomości kolejnych pokoleń pamięci o okresie przemian ustrojowych, kulturowych, społecznych i gospodarczych w latach 1989-1991.

 

Pamiętajmy, że nie tylko Wielcy tworzą historię, ale również to my rysujemy swoimi poczynaniami małe historie, z których zbudowana jest pamięć o narodzie i społeczeństwie.

 

Archiwa Przełomu dziękują za wsparcie udzielone podczas przeprowadzania kwerend Czytelni Regionalnej w Ciechanowie - Pani Barbarze Bielasta i pracownikom czytelni.

 

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Archiwum Senatu

Na skróty