Czcionka:
Kontrast:
Odświeżamy kontakty w Gdyni, Gdańsku i Płocku
Dodano: 20.04.2017
20
04.2017
Odświeżamy kontakty w Gdyni, Gdańsku i Płocku

 

W marcu 2017 roku Kancelaria Senatu wysłała pisma z prośbą o umożliwienie członkom Zespołu Koordynacyjnego Projektu, odwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i Muzeum Emigracji w Gdyni oraz przeprowadzenia kwerendy w archiwum Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

 

Wszystkie trzy instytucje są partnerami projektu już od wielu miesięcy, a Europejskie Centrum Solidarności w 2014 roku udostępniło 168 plakatów z fotografiami kandydatów Komitetu Obywatelskiego Solidarność z Lechem Wałęsą.

 

Tym razem Zespół Koordynacyjny będzie chciał skorzystać z doświadczenia tych instytucji w kwestii prowadzenia projektów archiwalno-historyczno-muzealnych i metodologii realizacji archiwów mówionych. Obie instytucje stworzyły unikatowe wystawy stałe i przeprowadziły już setki notacji z Polakami i Polkami.

 

Mamy nadzieję, że ich pracownicy zechcą podzielić się z nami informacjami związanymi szczególnie z pozyskiwaniem kolejnych materiałów do zbiorów i zasadami pracy przy projektach, a ich praktyki będziemy mogli wykorzystać przy realizacji projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”.

 

Przeprowadzenie kwerendy w zbiorach Zarządu Regionu ma zaś ogromne znaczenie dla poszerzenia zasobu gromadzonego w ramach naszego projekt.

 

Kopia cyfrowa dokumentacji z lat 1989-1991 zgromadzona w Zarządzie będzie stanowiła niezmiernie cenne źródło opowiadające historię Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Region Płocki w dobie transformacji.

 

Wskazani partnerzy wyrazili chęć dalszej współpracy i oczekują na Zespół Koordynacyjny w swoich placówkach.

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Kancelaria Senatu.

 

 

Na skróty