Czcionka:
Kontrast:
Partnerzy projektu „ Archiwa Przełomu 1989-1991” zgłaszają ciekawe pomysły.
Dodano: 27.10.2014
13
06.2014
Partnerzy projektu „ Archiwa Przełomu 1989-1991” zgłaszają ciekawe pomysły.

 

Z okazji Święta Wolności, dla uczczenia i upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności po wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. partnerzy projektu "Archiwa Przełomu 1989-1991" podjęli i nadal podejmują wiele ciekawych inicjatyw, nie ograniczając się wyłącznie do przekazania kopii cyfrowych dokumentów z okresu przełomu. Wzbogacają wiedzę o ludziach i wydarzeniach sprzed 25 lat wydając ciekawe publikacje, przygotowując tematyczne wystawy, które cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych społeczności.

 

Archiwum Państwowe w Siedlcach przekazało do „Archiwów Przełomu” wydawnictwo autorstwa Krystyny Jastrzębskiej pt. „Dokumenty przełomu 1989-1991 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Siedlcach” .

 

Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim przygotowało wystawę „ Na drodze do wolności”, która 13 maja br. została uroczyście otwarta przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego i Szefa Kancelarii Senatu Ewę Polkowską przed Pałacem Prezydenckim. Do końca lipca można tę wystawę obejrzeć w Dworku Prezydenckim w Ciechocinku. Gorzowskie archiwum wydało również publikację pod redakcją Marka Rusakiewicza i Dariusza A. Rymara pt. „ Ale nam się wydarzyło”   - wybory 4 czerwca 1989 roku na Ziemi Lubuskiej we wspomnieniach parlamentarzystów i opracowaniach.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku zorganizowało wystawę banerową pt „ Wybory do wolności”, na której przedstawiono bogaty wybór dokumentów ilustrujących przebieg wyborów parlamentarnych i oddających atmosferę czerwca 1989 roku, w tym m.in. plakaty, ulotki wyborcze  i dokumenty administracyjne. Zwiedzający wystawę mogą również sięgnąć po katalog o takim samym tytule i poszerzyć wiedzę o pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu i w pełni wolnych wyborach do Senatu `89 r.

 

Nowym partnerem projektu został  fotograf Zbigniew Prochowski z Chojnic. Podczas otwarcia wystawy pt „Chojnicki Przełom 1989-1991” z jego fotografiami , przekazał na potrzeby projektu „Archiwa Przełomu 1989 – 1991” kopie cyfrowe swoich zdjęć. Zdjęcia, jak powiedział autor, upamiętniają chojnicki przełom. Można na przedstawionych fotografiach odczytać emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom w tym okresie.

 

Realizatorzy projektu „ Archiwa Przełomu 1989 – 1991” serdecznie dziękują za dotychczasowe inicjatywy.

 

 

Informację opracowała Agnieszka Figura-Tomaka, Archiwum Prezydenta RP

Na skróty