Czcionka:
Kontrast:
Początek przeglądu skarbów w Płocku i okolicy. Kwerenda w muzeum.
Dodano: 25.05.2016
13
05.2016
Początek przeglądu skarbów w Płocku i okolicy. Kwerenda w muzeum.

 

Od 10 do 12 maja 2016 r. przebywaliśmy w Płocku. Pomimo tego, że miasto wabi swoimi zabytkami i urokliwością swoich uliczek skupiliśmy się na przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej pod kontem projektu w zbiorach Działu Historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

„Dział Historii, funkcjonuje w strukturze muzeum jako samodzielna komórka organizacyjna od 1975 roku, zgodnie z postanowieniami statutu bada przeszłość Płocka i Mazowsza Płockiego począwszy od XIX wieku” (Cyt. za http://www.muzeumplock.eu/pl/zbiory).

 

W wyniku kwerendy stworzyliśmy wykaz obiektów znajdującychsię w zbiorach muzeum, a prezentujących aktywność społeczeństwa w Płocku i okolicy. Godny uwagi jest tu duży zbiór materiałów ulotnych o zasięgu regionalnym obrazujących przebieg wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 r., 1991 r. jak również prezydenckich czy samorządowych z 1990 r.

 

W najbliższym czasie wykaz zostanie udostępniony na stronie projektu w zakładce Afrodyta, i mamy nadzieję, że kopie cyfrowe, lub fotografie obiektów trafią również niebawem do zbioru gromadzonego przez projekt „Archiwa Przełomu 1989-1991”. Chcielibyśmy, aby były powszechnie dostępne dla Państwa i prezentowały zasób z lat 1989-1991 zgromadzony przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

 

Kwerenda w muzeum stanowi pierwszy punkt planu nawiązania kontaktu ze wszelkimi potencjalnymi instytucjami, organizacjami i osobami prywatnymi z Płocka i okolic, które mogą posiadać interesujące nas materiały. Pierwszym etapem zawsze będzie przeprowadzenie kwerendy, kolejnym próba digitalizacji (przez instytucję, lub przez realizatorów projektu) wybranych materiałów. W naszym kręgu zainteresowań są poza muzeum, m.in. Towarzystwo Historyczne czy Zarząd Regionu NSZZ Solidarność.

 

Mamy nadzieję, że w kolejnych instytucjach spotkamy się z podobną otwartością i chęcią współpracy, co w Muzeum Mazowieckim. W tym miejscu pragniemy podziękować panu dyrektorowi muzeum Leonardowi Sobierajowi za udzielenie zgodny na przeprowadzenie kwerendy oraz Paniom Barbarze Rydzewskiej i Katarzynie Stokłosa-Fus za pomoc w przeprowadzeniu peregrynacji.

 

Do zobaczenia po raz kolejny w Płocku, już niebawem.

Realizatorzy projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”.

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Kancelaria Senatu.

 

Na skróty