Czcionka:
Kontrast:
Pod znakiem Towarzystwa Naukowego Płockiego i nie tylko
Dodano: 05.10.2016
28
09.2016
Pod znakiem Towarzystwa Naukowego Płockiego i nie tylko

 

W dniach 28-30 września 2016 roku przebywaliśmy z kolejną wizytą w Płocku. Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez Towarzystwo Naukowe Płockie przez jego prezesa pana Zbigniew Pawła Kruszewskiego.

 

Podczas wizyty przeprowadziliśmy kwerendę w zbiorach Biblioteki Naukowej im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego. Biblioteka ta założona została w 1820 roku i jest siódmą z kolei wśród najstarszych bibliotek w Polsce. Posiada status biblioteki naukowej. Zbiory mieszczą się w dwóch gmachach o łącznej powierzchni ok. 4 tys. m2 . Więcej o bibliotece można przeczytać na stronie towarzystwa pod adresem http://www.tnp.org.pl/index.html

 

Pracownicy biblioteki tj. pan kustosz Jarosław Dobiesz, kierownik Działu Upowszechniania Księgozbioru i pani Alicja Żubrawska – starszy kustosz - pomogli nam w przeprowadzeniu poszukiwań w bazie zbiorów zdigitalizowanych, a dokładnie w dziale „Prasa II obiegu”. Wykaz tytułów, które wytypowaliśmy w ramach projektu zostanie zamieszczony niebawem na stronach portalu.

 

Mieliśmy również możliwość porozmawiania z panem dr Grzegorzem Gołębiewskim, historykiem i wiceprezesem Towarzystwa Naukowego oraz panem dr Andrzejem Kansym dyrektorem Biura Zarządu Towarzystwa, którzy udzielili nam cennych informacji na temat historii regionu i zadeklarowali wsparcie w poszukiwaniu interesujących nas zbiorów i informacji w Płocku.

 

To właśnie pan dr Grzegorz Gołębiewski skontaktował nas z panem Jarosławem Kozaneckim, który posiada ogromną wiedzę na temat ludzi i wydarzeń związanych z Komitetem Obywatelskim „Solidarność” w Płocku i wyborami 1989 roku w tym mieście, zarówno tą zapamiętaną, będącą zwieńczeniem doświadczeń z lat 80. jak i tę nabytą wyczytaną w źródłach. Dodajmy, że w 1989 roku pan Jarosław Kozanecki był m.in. sekretarzem i komisarzem wyborczym Prezydium Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Płocku.

 

Poniżej prezentujemy i zachęcamy do przeczytania artykułu autorstwa pana Jarosława Kozaneckiego pod tytułem „Rok 1989. Płock – Komitet Obywatelski „Solidarność” – wybory do Sejmu i Senatu”.

 

Udało nam się również odwiedzić Pana Zenona Dylewskiego, który sam zgłosił się do nas w sierpniu z propozycją przekazania swojej spuścizny. Zbiory nie wpisują się bezpośrednio w ideę projektu, ale stanowią świadectwo jego działalności społecznej na terenie Płocka związanej z ochroną miejsc pamięci. W latach 1990-1994 pan Zenon był radnym Miasta Płocka I kadencji.

 

Szczególnie dziękujemy panu prezesowi Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniewowi Pawłowi Kruszewskiemu i jego pracownikom za otwarcie furtki życzliwości i współpracy dla projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”. Mamy nadzieję, że rozpoczęta współpraca w ramach idei projektu będzie układała się nadal pomyślnie, a my zawitamy do Płocka być może już w listopadzie.

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Kancelaria Senatu.

 

 

Pliki do pobrania

Na skróty