Czcionka:
Kontrast:
Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej
Dodano: 10.10.2013
10
10.2013
Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP z wizytą w Białej Podlaskiej

 

Przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP w ramach realizacji projektu Archiwa Przełomu 1989-1991 odwiedzili w Białej Podlaskiej Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Południowego Podlasia oraz Bibliotekę Pedagogiczną.

 

Delegacja prezydenckiego Archiwum rozpoczęła wizytę od spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej z dyrektor Biblioteki Panią Teresą Stasiuk-Karaś, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Panią Małgorzatą Nikolską oraz kierownikiem oddziału Martyrologiczno-Historycznego Muzeum Panem Mirosławem Barczyńskim.

 

Dyrektor Janusz Kuligowski przedstawił założenia i cele realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Kancelarię Senatu projektu. Gospodarze poinformowali o swoich zbiorach dokumentujących okres przełomu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w dziale Regionalia znajduje się bogata kolekcja zdigitalizowanych i opracowanych dokumentów, czasopism, druków ulotnych, plakatów wyborczych, afiszy, fotografii dotyczących działalności NSZZ „Solidarność” na Podlasiu. Znajdują tu m.in. zebrane numery dwutygodnika Bialskiego Komitet Obywatelski i NSZZ „ Solidarność” w Białej Podlaskiej; Kalendarium NSZZ „Solidarność” Biała Podlaska 1980-2010; fotografie ze spotkań wyborczych z kandydatami do Sejmu i Senatu z listy Komitetu Obywatelskiego „ Solidarność” w Białej Podlaskiej.

 

Muzeum Południowego Podlasia posiada pokaźny zbiór dokumentów i prasy NSZZ „Solidarność” z lat 1980-1990. Jak poinformowali przedstawiciele Muzeum, kolekcja ta jest wynikiem poszukiwań zarówno pracowników Muzeum jak i hojności prywatnych osób, którzy przekazali swoje zbiory. Wśród nich znajdują się m.in. ulotki i plakaty wyborcze, fotografie dokumentujące demonstracje, spotkania wyborcze, druki ulotne itp.

 

Biblioteka i muzeum potwierdziły swój udział w projekcie Archiwa Przełomu 1989-1991.

 

Podczas rozmowy z dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Panią Bogusławą Misiejuk, przedstawiciele archiwum przybliżyli cele i założenia projektu. Pani dyrektor zadeklarowała przeprowadzenie kwerendy w zasobie biblioteki i poinformowania o jej wynikach w najbliższym czasie.

 

 

Informację opracował Janusz Kuligowski, Archiwum Prezydenta RP

Na skróty