Czcionka:
Kontrast:
Przekazanie materiałów przez Janusza Olewińskiego
Dodano: 20.02.2018
09
02.2018
Przekazanie materiałów przez Janusza Olewińskiego

 

Na początku lutego 2018 roku Janusz Olewiński, przewodniczący działającego w Siedlcach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, przekazał drogą mailową część z będących w jego posiadaniu materiałów oraz kopie dokumentów uzyskanych z siedleckiego Archiwum, w tym skany zdjęć, materiałów ulotnych, a także spisaną na podstawie własnych wspomnień, historię powołania wyborczego Chrześcijańsko-Narodowego Komitetu Obywatelskiego w województwie siedleckim.

 

Wśród przekazanych materiałów znaleźć można między innymi: zdjęcie Siedlczan podczas spotkania z Papieżem w dniu 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku na Zaspie (z transparentem „Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej”), tablicę pamiątkową działaczy Ruchu Narodowego ofiar terroru komunistycznego przy parafii Św. Stanisława w Siedlcach, ulotkę Ruchu Niepodległościowego na Podlasiu po manifestacji, która odbyła się w rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich w dniu 31 Sierpnia 1984 r., petycję w obronie więźniów politycznych przygotowaną przez Janusza Olewińskiego, protokół z rejestracji kandydata na senatora zgłoszonego przez siedlecki Chrześcijańsko-Narodowy Komitet Wyborczy.

 

Realizatorzy projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” dziękują za udostępnienie bogatego zbioru cyfrowych kopii oraz wyrażają nadzieję na dalszą owocną współpracę.

 

Informację opracowała Lena Remisz, Kancelaria Senatu.

Na skróty