Czcionka:
Kontrast:
Studenckie Komitety Solidarności
Dodano: 15.05.2017
15
05.2017
Studenckie Komitety Solidarności

40 lat temu w 1977 roku w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i w Szczecinie powstały opozycyjne organizacje studenckie tak zwane Studenckie Komitety Solidarności. Najbardziej aktywnymi ośrodkami były Kraków i Wrocław. Symbolicznym przyczynkiem do ich powstania była śmierć Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim na kanwie, której studenci 15 maja 1977 zbojkotowali juwenalia i wystąpili przeciwko praktykom Służby Bezpieczeństwa organizując Czarny Marsz. Podczas protestu została ogłoszona deklaracja założycielska Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Głównymi działaniami tego SKS-u było prowadzenie wydawnictw podziemnych i wydawanie własnych pism: Indeks oraz Sygnał. W 1980 SKS w Krakowie został zlikwidowany, a jego członkowie włączyli się w tworzenie NSZZ „Solidarność” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

 

W związku z 40. rocznicą powstania SKS 13 maja 2017 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyły się jubileuszowe uroczystości, w których brał udział Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas nich zostały wręczone odznaczenia państwowe 35 zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej oraz przypomniana historia powstania komitetu oraz ludzi, którzy wspólnie postanowili działać przeciwko władzom komunistycznym.

 

W dniu 17 maja 2017 roku Senat RP zaplanował otwarcie wystawy pt. „Bunt w imperium – 40. Rocznica utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności”, która została przygotowana przez krakowski oddział IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Maj 77. Ekspozycja przypomina o historii powstania i działalności komitetu. (https://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,3956,new.html)

 

Z okazji okrągłej 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności, zachęcamy do skorzystania z naszego Katalogu zasobów on-line, gdzie znajdują się materiały dotyczące tego wydarzenia, udostępnione przez Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego dnia 7 września 2011 roku Archiwum Senatu:

 

Manifestacje z udziałem środowiska akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego - http://archiwaprzelomu.pl/online/action/temat,496

 

Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Uniwersytetu Jagiellońskiego - http://archiwaprzelomu.pl/online/action/temat,497

 

Organizacja i działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - http://archiwaprzelomu.pl/online/action/temat,493

 

Wizyta Lecha Wałęsy na Uniwersytecie Jagiellońskim - http://archiwaprzelomu.pl/online/action/temat,492

 

 

Informację opracowała Lena Remisz, Kancelaria Senatu.

 

Na skróty