Czcionka:
Kontrast:
Światowe Dni Młodzieży w Polsce
Dodano: 28.07.2016
27
07.2016
Światowe Dni Młodzieży w Polsce

 

Trwają Światowe Dni Młodzieży, które nie po raz pierwszy odbywają się w Polsce.

 

Chcielibyśmy przypomnieć jedno z czołowych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju, jakim były Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie, które odbyły się w dniach 10-15 sierpnia 1991 r.


Zwołane zostały wówczas przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a ich hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”.

 

Światowe Dni Młodzieży towarzyszyły IV Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski. Hymnem Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie była pieśń „Abba Ojcze” (sł. Jan Góra OP; m. Jacek Sykulski).

 

„Rok po spotkaniu Jan Paweł II napisał: «Cały świat ujrzał znowu Kościół bogaty młodością i entuzjazmem apostolskim Zielonych Świąt /.../ szczególnie wymowna była liczna obecność młodych Europy Środkowo-Wschodniej, widomy znak przemian, jakie się dokonały. Było to świadectwo wiary, które wprawiło w zdumienie cały świat: jak wielu jest młodych, którzy wybrali Chrystusa jako swoją Drogę, Prawdę i Życie!». Spotkanie po raz pierwszy zgromadziło razem młodzież ze Wschodu i Zachodu. W spotkaniu uczestniczyło około miliona siedemset tysięcy młodych”.

 

Informacje i cytaty zaczerpnięte zostały m.in. z artykułu Ks. Andrzej Kicińskiego „Historia Światowych Dni Młodzieży”, opublikowanego na portalu „OPOKA”, Fundacji Konferencji Episkopatu Polski – polecamy - http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD/ak_sdm2002.html

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Kancelaria Senatu.

 

Na skróty