Czcionka:
Kontrast:
Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie 35. rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”.
Dodano: 13.05.2016
12
05.2016
Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie 35. rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”.

 

12 maja 2016 roku, z inicjatywy senatora Jerzego Chróścikowskiego, Senat podjął uchwałę upamiętniającą 35. rocznicę rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – pierwszej w historii Polski chłopskiej organizacji związkowej. Za jej przyjęciem opowiedziało się 88 senatorów.

 

W uchwale przypomniano, że rejestracja związku nastąpiła 12 maja 1981 r., po wieloletniej walce rolników całego kraju. Podkreślono, że wydarzenie to, „wieńczące długoletni opór chłopski, w następstwie strajków, Porozumień Ustrzyckich ze stycznia i wydarzeń bydgoskich z marca 1981 r. wpisuje się w ciąg osiągnięć wielkiego ruchu Solidarnościowego początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku”.

 

Jak napisano w uchwale, dzięki rejestracji rolniczej „Solidarności” możliwe stało się pokonanie przez polską wieś kolejnego etapu w walce o przywrócenie jej równoprawnego miejsca w polskim społeczeństwie, a także umocnienie świadomości podmiotowości tej grupy zawodowej.

 

W ocenie senatorów historyczne zasługi NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” dla wolnej Polski, represyjny charakter jego delegalizacji po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego oraz działanie w podziemiu do kwietnia 1989 r. nadają temu związkowi wymiar symbolu – symbolu kształtującej się tożsamości i świadomości rolników.

 

Senat w uchwale wyraził swoje uznanie i podziękował założycielom, członkom i władzom NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania i zarejestrowania, a także tym, którzy wspierali związek i jego członków.

 

Informacja pochodzi ze strony www.senat.gov.pl – Diariusz Senatu – Posiedzenia Senatu.

Fot. Katarzyna Czerwińska

 

 

Pliki do pobrania

Na skróty