Czcionka:
Kontrast:
W krainie piernika!
Dodano: 05.12.2013
04
12.2013
W krainie piernika!

 

Archiwa Przełomu miały zaszczyt zawitać dwukrotnie do Torunia, miasta pierników, ale czy tylko pierników?

 

Toruń to centrum myśli w dziedzinie archiwistyki. Uniwersytet Mikołaja Kopernika rozwija prężnie kierunki archiwalne na swojej uczelni. Dzięki Zakładowi Archiwistyki Uniwersytetu mogliśmy uczestniczyć w Toruńskich Konfrontacjach Archiwalnych - dwudniowym sympozjum, podczas którego ścierały się koncepcje na temat tradycyjnej i przyszłej formy dziedziny archiwalnej. Próbowano również uchwycić antropologiczny wymiar i ducha dziedziny. Konfrontacje w tym roku obejmowały trzy panele o tematyce: „Papier a cyfra”, „Polityka i społeczeństwo”, „Nowe źródła w nowych archiwach”. Uczestnicy konfrontacji wykazali, że archiwistyka może być nadal nauką rozwojową i nowoczesną. Tylko od nas - archiwistów zależy, jaki nadamy jej bieg.

 

Poza konfrontacjami pracownicy Archiwum Senatu zostali przyjęci również w Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie z pomocą pracowników archiwum i Pani kierownik, dr hab. Anny Supruniuk przeprowadzili wstępną kwerendę.

 

We wrześniu 2013 r. podobny przegląd materiałów przeprowadzono w bibliotece uniwersytetu w zbiorach Sekcji Życia Społecznego, gdzie na szczególną uwagę zasługuje zbiór Toruńskiego Komitetu Obywatelskiego, przekazany przez obecnego wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, a opracowany przez pracowników biblioteki. Interesujące jest również stworzone w bibliotece unikatowe Archiwum Emigracji, do którego zbiorów, dzięki kierownikowi Archiwum Emigracji Panu dr. hab. Mirosławowi Adamowi Supruniukowi, mogliśmy zajrzeć. Dziękujemy dyrektorowi Biblioteki Uniwersytetu, Panu dr. Krzysztofowi Nierzwickiemu za umożliwienie nam zapoznania się ze zbiorami biblioteki.

 

Archiwa Przełomu dziękują również za przyjęcie nas przez Archiwum Państwowe w Toruniu we wrześniu 2013 r. i przeprowadzenie kwerendy przez pracowników AP Toruń w Archiwum w Toruniu i Bydgoszczy. Wykazy zostały zamieszczone w „Przewodniku po zasobach”.

 

Archiwa Przełomu dziękują za owocne przyjęcie nas w Toruniu, poczęstowanie piernikami i licząc na dalszą współpracę, deklarują powrót do Torunia w 2014 roku.

 

 

Informację opracowała Justyna Orysiak, Archiwum Senatu

Na skróty