Czcionka:
Kontrast:
Wspomnienie marszałka Senatu I kadencji Andrzeja Stelmachowskiego
Dodano: 12.04.2019
11
04.2019
Wspomnienie marszałka Senatu I kadencji Andrzeja Stelmachowskiego

 

W obecności rodziny Andrzeja Stelmachowskiego senatorowie jednogłośnie podjęli uchwałę upamiętniającą profesora dra hab. Andrzeja Stelmachowskiego, Marszałka Senatu I kadencji w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą w roku uroczystych obchodów 30-lecia odrodzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (inicjatywa Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą). Senat składa hołd „osobie i dziełu pierwszego Marszałka odrodzonej Izby, który wywarł tak znaczący i pozytywny wpływ na bieg historii Narodu Polskiego”. W uchwale przypomniano, że Andrzej Stelmachowski był m.in. ministrem edukacji narodowej w rządzie premiera Jana Olszewskiego, pierwszym doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii i Polaków za granicą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wybitnym politykiem, oddanym sprawom rodaków poza granicami.[1].

 

Odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu i pracy zawodowej profesora Stelmachowskiego oraz jego działalności na rzecz Polonii. List okolicznościowy z tej okazji wystosował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

„Wystawa jest hołdem złożonym wybitnemu Polakowi i  przypomnieniem jego biografii.  Jest też przypomnieniem historii i  idei bliskich jednej z najważniejszych postaci powojennej Polski” – czytamy w korespondencji.

 

Marszałek Sejmu zaznaczył, że to dzięki wielkiej mądrości, pracowitości i  wierności chrześcijańskim zasadom profesor Stelmachowski osiągnął to, co dziś podziwiamy i co jest dla nas wzorem. „Nigdy nie zszedł z drogi prawdy i sprawiedliwości społecznej, troski o każdego mieszkańca Polski i Polaków żyjących poza granicami, szczególnie tych na Wschodzie. To dzięki jego zaangażowaniu sprawnie działy ośrodki polskiej kultury i oświaty za wschodnią granicą” - dodał Marek Kuchciński.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając wystawę mówił o profesorze Stelmachowskim jako o wielkim patriocie, wielkim Polaku, któremu zależało na tworzeniu nowoczesnej Polski opartej na silnych fundamentach: wierze i tradycji. - Dla nas, Senatu profesor wyznaczył kierunki działania. Można powiedzieć, że od 30 lat realizujemy w Parlamencie testament profesora Stelmachowskiego - powiedział marszałek Karczewski.

 

List do uczestników wernisażu w imieniu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. „Upamiętniamy dziś jedną z wybitnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich kilkudziesięciu lat, która pozostawiła po sobie niezatarty ślad historii” - napisał Jarosław Kaczyński.

 

Na otwarciu wystawy obecna była rodzina profesora Stelmachowskiego, a także przedstawiciele Prezydium Sejmu i Senatu obecnej i poprzednich kadencji. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach na Litwie. Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska"[2].

 

Informacje pochodzą ze strony www.senat.gov.pl oraz www.sejm.gov.pl[1] Cyt. za, strona internetowa Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, 11.04.2019 r. - https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,11562,76-posiedzenie-senatu-pierwszy-dzien.html.

[2] Cyt. za, strona internetowa Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, 11.04.2019 r. - http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=0D189DD0EC7B3950C12583D90040ED72.

Na skróty