Czcionka:
Kontrast:
Wśród przyjaciół ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego
Dodano: 15.07.2015
08
07.2015
Wśród przyjaciół ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego

 

8 lipca 2015 roku, przedstawiciele Archiwum Senatu, na zaproszenie dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie Anny Strubińskiej i wicedyrektor Agnieszki Piskorskiej, wystąpili podczas jednego ze spotkań „Wakacyjnej Szkoły STO” zorganizowanej w hotelu „Rusałka”, w Okunince k. Włodawy. Mieliśmy przyjemność poznać między innymi dr Annę Okońską-Walkowicz, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krystynę Norwę, wiceprezes Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, oraz Zygmunta Puchalskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

 

Na początku spotkania przedstawiliśmy historię projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991” i zaprezentowaliśmy główne założenia.

 

Przybliżyliśmy również zasady działania portalu projektu www.archiwaprzelomu.pl, zaznaczając, że strona wciąż jest modernizowana dla użytkowników, po to, aby mieli jak najłatwiejszy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji.

 

Następnie przedstawiliśmy ideę programu edukacyjnego „Szlak młodego obywatela”.

 

Program ma być realizowany w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991” przez Kancelarię Senatu i Kancelarię Prezydenta RP przy współpracy szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Odbiorcami programu będą m.in. uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz nauczyciele i szkoły. Chcemy stworzyć uczniom trzy drogi rozwoju, jako:  

 

  1. Młodemu obywatelowi – będziemy uczyć pojęć związanych z rozumieniem przez młodych ludzi otaczającego ich społeczeństwa, począwszy od członka rodziny, po obywatela – w pełni świadomego swoich praw, obowiązków, a jednocześnie poszanowania dla wolności, demokracji i praw nią rządzących.

 

  1. Młodemu historykowi – będziemy opowiadać o najnowszej historii Polski i uczyć poszanowania dla historii nie tylko ogólnokrajowej, ale również dociekania dziejów regionu, w jakim młody człowiek dorasta, najbliższej ojczyzny czy też wręcz swojej rodziny.

 

  1. Młodemu archiwiście – wiedza z dziedziny historii będzie wstępem dla uczniów do warsztatów archiwalnych. Dzięki nim chcemy uczyć poszanowania dla tradycji, a tym samym wpajać młodym kolokwialnie nazywane zbieractwo, poszukiwanie i gromadzenie pamiątek np. swojej rodziny: fotografii, nagrywania wspomnień, a dalej idąc, tworzenia w szkołach mini archiwów przełomu i prezentowania ich w formie wystaw, stron internetowych itp.

 

Wszelkie akcje szkół inspirowane działalnością programu edukacyjnego chcielibyśmy prezentować w księdze szkół na tworzonej w ramach projektu edukacyjnego witrynie. W jakim celu? Dlatego że dobrymi praktykami i pomysłami należy się dzielić. Witryna edukacyjna będzie platformą wymiany myśli.

 

Po tych wystąpieniach nastąpiła ożywiona dyskusja, podczas, której pytano o szczegóły realizowanego w najbliższym czasie programu edukacyjnego „Szlak młodego obywatela” i rolę w przedsięwzięciu STO.

 

Mamy nadzieję, że Społeczne Towarzystwo Oświatowe udzieli merytorycznego i eksperckiego wsparcia w ramach projektu „Szlak młodego obywatela” Zespołowi Koordynacyjnemu projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991”, i pod egidą projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991” za rok będziemy mogli wspólnie zaproponować wszystkim uczniom i szkołom podstawowym, gimnazjom oraz liceom ciekawą i wartościową ofertę edukacyjną i alternatywne narzędzia do pobudzania młodych ludzi do aktywności w poszukiwaniu źródeł historii.

 

Szkoły społeczne stowarzyszone w STO zapraszamy również, oprócz wsparcia eksperckiego programu „Szlak młodego obywatela”, do przekazywania na potrzeby projektu „Archiwa Przełomu” materiałów archiwalnych związanych z ich działalnością w latach 1989–1991.

 

Należy pamiętać, że związek STO z projektem „Archiwa Przełomu” jest większy, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Społeczne Towarzystwo Oświatowe zostało zarejestrowane 29 grudnia 1988 r., a pierwsze szkoły w ramach towarzystwa były zakładane już w 1989 roku, w roku, który my, realizatorzy projektu uznajemy za przełomowy w historii najnowszej naszego kraju. Historia rejestracji towarzystwa jest pięknym świadectwem walki o wolność szkolnictwa i wolność istnienia w trudnym czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Chcielibyśmy w związku z tym zachować i zaprezentować historię tej organizacji w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991”.

 

Pamiętajmy również, że także nasze cele i misja są zbieżne. Misją STO jest „działanie w Polsce na rzecz idei nowoczesnej szkoły, łączącej harmonijnie edukację i wychowanie”, również „doskonalenie systemu edukacji narodowej, budowanie społeczeństwa obywatelskiego”, dokładnie to, czym chce się zająć projekt „Archiwa Przełomu 1989–1991” w dziedzinie historii najnowszej i edukacji obywatelskiej.

 

Realizatorzy mają świadomość, że aby prorogram edukacyjny był wartościowy i mógł objąć swoim zasięgiem cały kraj, potrzebują wsparcia ekspertów, nauczycieli właśnie ze szkół STO.

 

W niedługim czasie przedstawimy szczegółowe założenia nowej akcji w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991”, tj. „Szlaku młodego obywatela”, mamy nadzieję, że już z naszym oficjalnym partnerem, tj. Społecznym Towarzystwem Oświatowym, i będziemy mogli powiedzieć nasz program – program „Archiwów Przełomu” i STO.

 

Na razie zachęcamy do obejrzenia animacji, która jest zapowiedzią idei programu edukacyjnego, a w przyszłości stanie się intro witryny edukacyjnej „Szlaku młodego obywatela” (http://www.archiwaprzelomu.pl/badacz).

 

Dziękujemy również naszym przyjaciołom z Zespołu Szkół Społecznych SKT nr 5 w Warszawie za wsparcie i próbę koordynacji programu edukacyjnego.

 

Realizatorzy projektu „Archiwa Przełomu 1989–1991”.

 

 Informację opracowały: Justyna Orysiak, Lena Remisz, Kancelaria Senatu

 

Na skróty