Czcionka:
Kontrast:
Zmarł Andrzej Wajda, senator I kadencji
Dodano: 10.10.2016
09
10.2016
Zmarł Andrzej Wajda, senator I kadencji

 

9 października 2016 r. zmarł Andrzej Wajda, senator I kadencji, kandydat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, członek Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

 

Urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach, gdzie stacjonował pułk jego ojca – kapitana WP, w 1940 r. zamordowanego w ZSRR. Podczas okupacji niemieckiej przebywał w Radomiu i Krakowie. W 1946 r. rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1949 r. przeniósł się do Wyższej Szkoty Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1953 r. Debiutował filmem pełnometrażowym „Pokolenie”.

 

Był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym, jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, reżyserem ponad 40 filmów, laureatem Oscara w 2000 r. za całokształt twórczości. Filmami „Kanał” i „Popiół i diament” podjął próbę rozrachunku z czasami II wojny światowej. Ekranizował wiele dzieł polskiej literatury, m.in. „Popioły”, „Wesele”, „Ziemia obiecana” i „Pan Tadeusz”. Współtworzył kino moralnego niepokoju. Stworzył filmy demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Wśród jego dokonań znalazł się także „Katyń”, przełamujący w polskim kinie milczenie o zbrodni katyńskiej. Do końca był aktywny twórczo. Jego ostatni film „Powidoki” został wybrany na polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

W latach 1978–83 był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1972 r. był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego ,,X”, zlikwidowanego przez komunistyczne władze w 1983 r.

 

Od 1980 r. działał w NSZZ ,,Solidarność”, był organizatorem Niezależnego Forum Kultury w Warszawie w 1989 r., członkiem Komitetu Obywatelskiego i przewodniczącym Komisji ds. Kultury. Otrzymał stopień doktora honoris causa uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego i Łódzkiego. W 1994 r. został honorowym członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Był kawalerem Orła Białego.

 

Informacja pochodzi ze strony www.senat.gov.pl.

 

 

Zachęcamy do odtworzenia wywiadu przeprowadzonego z senatorem Andrzejem Wajdą w 2009 r. - Kliknij na link.

 

Na skróty