Czcionka:
Kontrast:
Zmarł Karol Modzelewski, senator I kadencji
Dodano: 06.05.2019
28
04.2019
Zmarł Karol Modzelewski, senator I kadencji

 

28 kwietnia 2019 r. zmarł Karol Modzelewski, senator I kadencji, kandydat Komitetu Obywatelskiego z województwa wrocławskiego, członek komisji: Inicjatyw i Prac Ustawodawczych, Spraw Emigracji i Polaków za Granicą oraz Konstytucyjnej.

 

Urodził się 23 listopada 1937 r. W 1959 r. ukończył studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1990 r. uzyskał tytuł profesora. Pracował w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Wykładał na uniwersytetach: Wrocławskim i Warszawskim. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i jej wiceprezesem. Miał w swoim dorobku wiele prac naukowych z zakresu historii średniowiecznej, m.in. monografię „Barbarzyńska Europa”. Napisał także autobiografię „Zajeździmy Kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”.

 

Należał do PZPR, z której został wydalony w 1964 r. Był jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 r. Pełnił funkcję pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność”. Jest uważany za autora pomysłu przyjęcia przez związek nazwy „Solidarność”. Wchodził w skład prezydium dolnośląskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, prezydium zarządu regionu, Krajowej Komisji Porozumiewawczej, brał także udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. W okresie PRL był kilkakrotnie więziony i internowany. Łącznie spędził w więzieniu 8,5 roku. Współtworzył Solidarność Pracy, a następnie Unię Pracy.

 

Został odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 Informacje pochodzą ze strony www.senat.gov.pl.

 

Zachęcamy do odtworzenia wywiadu przeprowadzonego z senatorem Karolem Modzelewskim w 2010 r. - Kliknij na link.

Na skróty