Czcionka:
Kontrast:
Zmarł profesor Jerzy Regulski
Dodano: 12.02.2015
12
02.2015
Zmarł profesor Jerzy Regulski

 

12 lutego 2015 r. w wieku 90 lat zmarł profesor Jerzy Regulski, senator I kadencji i współtwórca reformy samorządowej w latach 1989-90, doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu od 2010 r.

 

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie więziony do 1946 r. za działalność w niepodległościowych organizacjach studenckich związanych z NSZ. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej i w paryskim Centre de Recherche d'Urbanisme. W 1985 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Opublikował ponad 200 książek i rozpraw, wykładał na 81 uniwersytetach. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego oraz duńskiego Uniwersytetu w Roskilde.

 

Od lat 80. pracował nad odtworzeniem samorządu terytorialnego. Podczas rozmów Okrągłego Stołu w 1989 r. był jednym ze współprzewodniczących zespołu ds. samorządowych. W tym samym roku został senatorem I kadencji z województwa jeleniogórskiego - z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i następnie Unii Demokratycznej. Kierował pracami parlamentarnymi nad pakietem reformy samorządowej, by następnie, jako pełnomocnik rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. reformy samorządu terytorialnego, koordynować od 1990 wprowadzanie jej w życie. W 1989 należał do inicjatorów powołania Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, której został prezesem.

 

W Senacie I kadencji, wybranym w całkowicie wolnych wyborach, senator Regulski był głównym architektem zmian samorządowych. Pakiet ustaw wprowadzających samorząd gminny w miejsce rad narodowych zostały przyjęte przez Senat w styczniu, a przez Sejm w marcu 1990 r. 27 maja tego roku odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin.

 

Kawaler Orderu Orła Białego, który mu nadano „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w transformacji politycznej i ustrojowej kraju, za konstruktywne działania na rzecz rozwoju demokracji lokalnej i reformy samorządu terytorialnego".

 

 

Informację opracowano w Dziale Prasowym, Biurze Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu

Na skróty