Czcionka:
Kontrast:
Z wizytą w mieście tura i grodzie nad Brdą
Dodano: 27.10.2014
12
06.2014
Z wizytą w mieście tura i grodzie nad Brdą

 

W dniach 12 i 13 czerwca 2014 r. przedstawiciele Archiwum Prezydenta RP i Archiwum Senatu złożyli wizytę w Chojnicach i w Bydgoszczy. W pierwszej miejscowości, która w herbie posiada wizerunek głowy tura z czerwona różą miedzy rogami, zespół wziął udział w otwarciu wystawy fotograficznej Chojnicki przełom 1989-1991 w Centrum Sztuki Collegium Ars. Można było zobaczyć zdjęcia autorstwa Zbigniewa Prochowskiego chojnickiego fotografika, które przedstawiały wydarzenia sprzed 25 lat i związane były, przede wszystkim, z wyborami czerwcowymi do parlamentu. Ta historyczna wystawa otrzymała patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i dobrze wpisała się w tegoroczne obchody 25 Lat Wolności. Poza burmistrzem Arseniuszem Finsterem i autorem wystawy, głos zabrali także uczestniczy tamtych wydarzeń, w tym ówczesny poseł Ignacy Guenther.  W trakcie oficjalnego otwarcia burmistrz miasta Chojnic oraz fotografik Zbigniew Prochowski przekazali zdigitalizowane zdjęcia z wystawy do zamieszczenia na portalu projektu www.archiwaprzelomu.pl. W imieniu zespołu dziękował Janusz Kuligowski dyrektor Archiwum Prezydenta RP. Otwarcie wystawy poprzedziła wizyta w chojnickim Magistracie. Zespół miał okazję zwiedzić, pod przewodnictwem ks. dziekana Jacka Dawidowskiego Centrum Sztuki Collegium Ars oraz bazylikę mniejszą pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, a także obejrzeć starówkę i park 1000-lecia w towarzystwie pracownika Urzędu Miasta p. Iwony Kalota. Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie z Włodzimierzem Malinowskim, który przekazał szereg pamiątek z okresu przełomu lat 80 i 90. XX w. w tym także negatywy zdjęć z okresu „Solidarności”, za co otrzymał serdeczne podziękowanie.

 

W piątek archiwiści odwiedzili Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, gdzie zapoznali się z historią tej zasłużonej dla regionu placówki i z jego zasobem. Dzięki uprzejmości kierowników oddziałów, Stanisława Błażejewskiego i dr. Marka Romaniuka, zwiedzili wystawę poświęconą wyborom czerwcowym ‘89, a także wystawę zorganizowaną z okazji 90-lecia AP w Bydgoszczy. Obejrzeli także materiały zdigitalizowane w Archiwum na potrzeby projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991 r.”

 

Kolejną odwiedzaną instytucją była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy, gdzie zespół spotkał się z dyrektor Ewą Stelmachowską i jej zastępcą Danutą Kaczmarek. Archiwiści zapoznali się z edukacyjną działalnością Biblioteki oraz z jej historią i najciekawszymi zbiorami - Biblioteką Bernardynów, a także ze zbiorami związanymi z przemianami ustrojowymi w Polsce - między innymi kolekcją plakatów wyborczych z 1989, 1990 i 1991 roku.

 

Na zakończenie wizyty w Bydgoszczy archiwiści udali się do Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Tam spotkali się z naczelnik Edytą Cisewską i kierownikiem sekcji udostępniania Joanną Jaworską oraz zapoznali z materiałami wytypowanymi do projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991 r.” Omówiona została też forma współpracy i możliwość prezentacji wybranych dokumentów na portalu projektu.

 

 

Informację opracowali Janusz Kuligowski i Michał Zaremba, Archiwum Prezydenta RP

Wybór fotografii: Michał Zaremba, Archiwum Prezydenta RP

Na skróty